Актуальні проблеми виховання дітей в сучасних сім’ях.

11.01.2021

Проблеми дітей чи проблеми батьків? 

Кожен батько й мати на першому плані повинен ставити перед собою чітку мету виховання власної дитини, візуалізовувати результат такого виховання, усвідомлювати, що дитина - не лише представник свого роду, а майбутній громадянин, часточка суспільства. Тому від якості сімейного виховання залежить повноцінність суспільного розвитку.

Успіх сімейного виховання залежить значною мірою від якості стосунків між членами родини, мікроклімату людських відносин. Маємо на увазі, доцільну організацію сімейного життя (культури побуту, діяльності, спілкування), що ґрунтується на оптимальному поєднанні любові, поваги, доброзичливості, турботливості і взаємовимогливості.

Вирішальну роль у сімейному вихованні, безумовно, відіграє власна поведінка дорослих. Оскільки для розвитку дитини має значення кожне слово батьків, кожний рух, кожна дія, кожний учинок, самоконтроль за кожним своїм кроком має бути у дорослого-батька на першому плані, адже неможливо повноцінно виховати особистість, не даючи їй позитивного прикладу для наслідування. Тільки особистість може впливати на особистість, тільки характером можливо формувати характер. Цікавим у цьому аспекті є твердження психологів про взаємозалежність віку дитини і ступеню впливу дорослого на неї: чим менше вік дитини, тим більше приклад дорослих впливає на її поведінку. Отже, якщо особистий приклад батьків є транслятором позитивної інформації для дітей і викликає адекватну реакцію - можна сподіватися на успіх у вихованні.

На жаль, як засвідчують сучасні соціологічні дослідження і статистичні дані, роль сучасної сім'ї у вихованні дитини значно знижена. Зростає чисельність батьків, які не усвідомлюють власних виховних функцій і батьківських зобов'язань. Збільшується число бездоглядних дітей, залишених батьками, або які самовільно залишили сім'ю через аномальні умови життя, неспроможність батьків створити нормальну атмосферу для їхнього розвитку, наявність фізичного і психологічного утиску особистості дитини. Наслідками бездоглядності дітей і свідченнями їхньої соціальної незахищеності, як правило, стають жебрацтво, бродяжництво, вживання алкогольних напоїв, токсичних та інших наркотичних речовин, крадіжки, інші злочини, рання вагітність тощо.

Авторські дослідження проблем сучасного сімейного виховання свідчать про: 1) актуальність таких тактик сімейного виховання: а) диктат, б) гіперопіка, в) конфронтація, г) мирне співіснування, д) співробітництво; 2) поширеність певних

труднощів, недоліків і прогалин, а саме: а) дефіцит спілкування батьків із дітьми, б) наявність негативних прикладів із батьківського життя, в) безсистемність і неоднорідність виховних упливів батьків, г) утвердження системи заборон як основи сімейного виховання, гіперопіка як надмірна "сліпа" любов до дитини; ґ) відсутність єдності у виховних упливах школи і сім'ї; д) позбавлення участі дітей у трудовій діяльності родини, е) запізнення в прийнятті рішень, є) негнучкість засобів сімейного виховання, ж) низький рівень педагогічної культури батьків.

Таким чином, не дивлячись на традиційно значиму

виховну роль сім'ї в процесі розвитку особистості, у сучасній практиці відстежується значне зниження ефективності сімейного виховання, виявлення цілого ряду недоліків, труднощів, прогалин, що спричинює необхідність їх ретельного аналізу і коригування з боку інших суб'єктів виховання. Особлива роль у цій справі належить школі і професійним педагогічним кадрам.

.
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати